Torku
Bülent Kuşoğlu, İzmir Foça’da: ‘Ülke Olarak Aldığımız Borçtan Daha Fazla Faiz Ödüyoruz.
 • Cumrapostasi.com
 • Gündem
 • Bülent Kuşoğlu, İzmir Foça’da: ‘Ülke Olarak Aldığımız Borçtan Daha Fazla Faiz Ödüyoruz.

Bülent Kuşoğlu, İzmir Foça’da: ‘Ülke Olarak Aldığımız Borçtan Daha Fazla Faiz Ödüyoruz.

ABONE OL
Ağustos 11, 2023 17:58
Bülent Kuşoğlu, İzmir Foça’da: ‘Ülke Olarak Aldığımız Borçtan Daha Fazla Faiz Ödüyoruz.
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, İzmir Foça’da; “Yerel seçimlerde başarılı olmamız durumunda, bu totaliter rejimin yapacağı baskıyı hafifletmek, bertaraf etme imkanı olacak. Her birlikte bu seçimlerle ilgili çalışmak zorundayız… Anadolu insanının gururu, geçim sıkıntısını şimdilik örtüyor, perdelemeye yetiyor… Ülke olarak aldığımız borçtan daha fazla faiz ödüyoruz, iç kamu borcu alanında. Devletler iflas etmez ama devletlerin sıkıntısını vatandaş çeker. Bu seçimlerden sonra çok daha fazlasını yaşayacağız” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Efe Uyar ise “Yerel seçim süreci var. Önümüzde halkın yaralarını sarmak için iktidarın yarattığı bu kaotik ortamı bir nebze de olsa sonlandırmak için bir büyük imkan daha var” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu ve Hasan Efe Uyar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile birlikte; Foça’da, Bağarası Yeni Sanayi Sitesi Temel Atma Töreni’ne katıldı.

“DEVLETİMİZİN YAPMASI GEREKENLERİ YEREL YÖNETİMLER YAPIYOR”

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Elini Foça’nın üzerinden çekmeyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza sonsuz teşekkürler ediyorum. Başkanımız pandemi döneminde hepimizi topladı ve ‘Artık farklı bir belediyecilik yapacağız. Kaldırım, kanalizasyon yapılır ama insan hayatı her şeyden önemli’ dedi. Biz de onun önderliğinde vatandaşa dokunarak, yanlarında olarak hizmet etmeye çalıştık. Bugün baktığımızda çocuklarımız, kadınlarımız, dezavantajlı vatandaşlarımız için devletimizin yapması gerekenleri yerel yönetimler yapıyor. Başkanımız herkese kapılarını açıyor. Biz de ilçe belediye başkanları olarak onunla çalışmaktan onur duyuyoruz.”

“KÖTÜ YÖNETİMİN VEBALİNİ HEP BİRLİKTE ÖDÜYORUZ”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şöyle konuştu:

” Türkiye, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında çok ciddi bir ekonomik kırılmanın eşiğinde. Üstümüze boca edilen zam yağmuru, artan vergiler, hayat pahalılığı ile kötü yönetimin vebalini, şimdi 86 milyon hep birlikte ödüyoruz. Böyle bir manzara karşısında eli kolu bağlı bekleyecek halimiz yok. Şartlar ne olursa olsun… Umutsuzluğa, yılgınlığa kapılmak bizim sözlüğümüzde yok. Olağanüstü zor koşullara rağmen İzmirlilerin geleceği için yatırımlarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz. Foça Belediyemizin kaynaklarıyla, 15 milyon liralık bir yatırımla kurulacak bu yeni sanayi sitesi, biliyorum ki Bağarası ve Foça’nın refahını daha da büyütecek. Gençlerimiz için yeni istihdam sahaları açacak. 2 bin 870 metrekarelik alanda, 21 iş yerinden oluşan yeni sanayi sitesiyle, ilçemizde hizmet veren esnaf kardeşlerimiz modern ve huzurlu bir siteye kavuşacak. Dahası, eski sanayi yapılarının yerinde oluşturulacak rekreasyon alanıyla Bağarası mahallemiz yepyeni bir kamusal alana sahip olacak. Bu ekonomik darboğaz içerisinde esnafımızın rekabet gücünün artacak olması hepimizi mutlu ediyor.

Biliyoruz ki Foça sadece deniz kıyısından ibaret değil. Bugün bulunduğumuz Bağarası Mahallesi, Foça’yı ve İzmir kent merkezini besleyen çok önemli bir yerleşim yerimiz. Son derece önemli bir tarım havzamız. Şimdi sizlere buradan bir kez daha söz veriyorum. İzmir Büyükşehir Belediyemiz, Foça Belediyesi’yle birlikte Bağarası’ndaki yatırımları büyütmeye hız kesmeden devam edecek. Bağarası’nda yaşayan her kim varsa, esnafı, sanayicisi, çiftçisi ve işçisiyle, belediyemiz olanaklarından tıpkı kıyı bölgelerindeki vatandaşlarımız kadar faydalanacak. Bu söylediklerimin kanıtı Foça’da bugüne kadar Büyükşehir Belediyemizin yaptığı yatırımlardır. Son dört yılda ilçemize belediyemiz eliyle yapılan toplam yatırım tutarı 605 milyon lirayı buldu. Bunu övünmek için söylemiyorum, sadece bütün zor koşullara rağmen bu yatırımlara devam edeceğimizi belirtmek istiyorum. Bu, Belediyemizin son dört yılda her bir Foçalı için yaklaşık 18 bin liralık yatırım yaptığı anlamına geliyor. Bunun içinde arıtma tesisleri, atık su ve yağmur suyu inşaatı, Foça Kalesi platformları, sıcak asfalt, sathi kaplama gibi birçok hizmetimiz var. İmkanlarımız arttıkça, bu yatırımları daha da artırmakta kararlıyız. Çünkü Foça’mız, İzmir’imiz her şeyin en güzelini hak ediyor. İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar altında iş birliği ve dayanışma içinde olmak her zamankinden daha anlamlı hale geldi. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına girerken, atalarımızın 100 yıl önce, birlik ve beraberlikle nelerin üstesinden geldiğini çok iyi idrak ediyoruz. İnanıyorum ki bir arada durarak, birlikte hareket ederek altından kalkamayacağımız hiçbir güçlük yok.”

KUŞOĞLU: BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE OLMAK ZORUNDAYIZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu ise şu değerlendirmeleri yaptı

“Çok önemli bir seçim geçirdik. Şimdi de önümüzde yine çok önemli bir seçim var. Bu iki seçim birbirinin devamı. Bizim bu seçimlerde başarılı olmamız lazım. Bu seçimleri 48’e 52’lik bir oyla kaybettik. Yerel seçimlerde başarılı olmamız durumunda, bu totaliter rejimin yapacağı baskıyı hafifletmek, bertaraf etme imkanı olacak. Her birlikte bu seçimlerle ilgili çalışmak zorundayız.

‘Allah kimseyi gördüğünden geri bırakmasın’ diye bir söz var. Bu iktidar döneminde, bu millet; gördüğünden geri kaldı. Her alanda. Demokraside gördüğümüzden geri kaldık. Adalette geri kaldık, adalet anlayışında. Ekonomide çok geri kaldık. Kültür alanında geri kaldık.

Anadolu insanının gururu, geçim sıkıntısını şimdilik örtüyor. Anadolu insanının gururu, geçim sıkıntısını şimdilik perdeleme yetiyor. Ama yarın nasıl olacak, zorlanacağız, göreceğiz. Daha fazla ortaya çıkmasını dilemiyorum ama çok sıkıntılı günler geçirdiğimiz çok ortada. Dolayısıyla bizlerin bu sorumlulukla hareket etmesi lazım.

Sayın Cumhurbaşkanı, yürütme erkinde tek kişidir. Bu hafta içinde, dedi ki, Kırmızı çizgilerimiz istihdam ve büyümedir.’ Ekonomide bu kadar zorluklar yaşayan bir ülkenin Cumhurbaşkanı’nın bunu söylememesi gerekir. Vatandaşın da kırmızı çizgileri var. Vatandaşın kırmızı çizgisi de Erdoğan oluyor gittikçe. Bir yıldan fazla bir zaman oldu, biz; ülke olarak aldığımız borçtan daha fazla faiz ödüyoruz, iç kamu borcu alanında. Bu ne anlama gelir? İflas anlamına gelir. Devletler iflas etmez ama devletlerin sıkıntısını vatandaş çeker. Bu seçimlerden sonra çok daha fazlasını yaşayacağız.

Bu iktidarın bir politikası var, seçime kadar idare etmek; ekonomi politikası seçime kadar idare etmek. Kimse ne olduğunu anlayamıyor. Bu seçimleri hep beraber almak zorundayız. Halka, millete moral vermek zorundayız. Cumhuriyet’in ayakta kalan tek kurumu CHP. Bizler bu sorumluluğun bilincindeyiz. Ekonomi bu durumdayken, bir anlamda Türkiye ekonomide küme düşmüşken; bu sorumluluğu çok daha fazla düşünmek zorundayız. Bir karşı devrim söz konusu. Türkiye bir Orta Doğu ülkesi haline geliyor. Bunu önleyebilecek olan tek kurum biziz. Bizler bu ülkeyi kuran zihniyetiz. Birlik beraberlik içinde olmak zorundayız.”

UYAR: “İKTİDARIN YARATTIĞI BU KAOTİK ORTAMI BİR NEBZE DE OLSA SONLANDIRMAK İÇİN BİR BÜYÜK İMKAN DAHA VAR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Efe Uyar şu ifadeleri kullandı:

“Seçimden sonra iktidarın eliyle yükselen enflasyon, ardı arkası kesilmeyen zam, her gün ağırlaşan hayat koşulları, artan hayat pahalılığının olduğu bir ortamda halkın hayatının siyasi iktidar eliyle zorlaştırıldığı bir ortamda yerel yönetimlerimizin böylesi yatırımları, şehrin ve bu şehrin insanlarının hayatına dokunan hizmetleri daha da bir anlam kazanıyor. Ben bu güzel yatırımı hayata geçiren Foça’mızın Belediye Başkanı Fatih Gürbüz’e çok teşekkür ediyorum.

Ben henüz pandemi sürecinin ortasında Parti Meclisi üyesiyken, yüzümüz maskeli bir halde yine İzmir’imizin başka bir ilçesinde Tunç Başkanımızın büyükşehir sınırlarını aşarak, o ilçenin hayatına, o kentin yaşamına nasıl dokunurum diye vermiş olduğu çabalara tanıklık etmiştim. Bugün bu tanıklığı bir kez daha yaşıyorum. Bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eli Foça’ya, Foçalı’ya değiyor. Bunun değişmemesinden de çok mutluyum.

Çok zor koşullardayız. Çok zor günlerden geçiyoruz. Bu zorlukları, 14 Mayıs akabinde 28 Mayıs seçimlerinde sonlandırmak için Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde çok büyük bir mücadele verdik. O mücadeleyi şimdilik nihayete erdirmedik. Fakat önümüzde bir yerel seçim süreci var. Önümüzde halkın yaralarını sarmak için iktidarın yarattığı bu kaotik ortamı bir nebze de olsa sonlandırmak için bir büyük imkan daha var. İyi ki bu ülkenin CHP’li belediyeleri var. İyi ki bu ülkenin sosyal demokrat yerel yönetimleri var. İyi ki o 11 tane büyükşehir belediyesi 2019 Seçimlerinde CHP’lilere ve CHP’nin kurumsal kimliğine teslim edildi. Teslim edilmeseydi pandemi sürecinde beş maskeyi dağıtamayan bir iktidarın elinde aylarca bu ülkeye aşıyı sokamayan bu iktidarın elinde kayıplarımız çok daha fazla olurdu. Bu belediyeler 2019’da, bizim elimize geçmeseydi 6 Şubat Depremi’nde iktidarın ölüsünü kefensiz yatırdığı bir büyük coğrafyada, Akdeniz ve güney coğrafyamızda kayıplarımız kat be kat daha fazla artardı. İçinde bulunduğumuz koşulların belediye başkanlarımıza çok büyük görevler, sorumluluklar yüklediğini bir kez daha vurgulamak isterim. Tüm kadrolarımızla beraber, yerel yönetimlerimizle, milletvekillerimiz ve Meclis grubumuzla beraber işimize dört elle sarılarak halkın zorlaşan hayatını kolaylaştırmak için var gücümüzle çalışmak durumundayız. Ülkenin gerçekleri, sorunları var. Bu sorunlar ortadayken suni gündemlere çekilmememiz gerekiyor. CHP, bu ülkenin en büyük, en köklü, en güvenilir kurumudur. CHP’nin üstlendiği misyonda, CHP’nin tarihsel genlerinde ülkeyi değiştirme ve dönüştürme geleneği vardır. Ülkeyi dönüştürme ve değiştirme iddiası olan bir siyasi parti kendisini de değişime ve dönüşüme sokmaya muktedirdir. Biz partimizi de ülkeyi de değiştirmekten, dönüştürmekten ama bunu da Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde yapmaktan bir adım geri atmayacağız. Önümüzdeki yerel seçimleri de bu ülkenin adalet savaşçısı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde bir büyük zaferle kapatacağımızdan, halkımıza tekrar umut olacağımızdan, bu ülkenin ağırlaştırılan yaşam koşullarını kolaylaştıracağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

Konuşmaların ardından Bağarası Yeni Sanayi Sitesinin temeli atıldı.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

  Diyarbakır masaj salonu Aksaray masaj salonu Afyon masaj salonu Amasya masaj salonu Bolu masaj salonu Burdur masaj salonu Elazığ masaj salonu Erzincan masaj salonu Erzurum masaj salonu Düzce masaj salonu Edirne masaj salonu Isparta masaj salonu Giresun masaj salonu Karabük masaj salonu Kastamonu masaj salonu Sinop masaj salonu Kırıkkale masaj salonu Kırklareli masaj salonu Kırşehir masaj salonu Mardin masaj salonu Nevşehir masaj salonu Niğde masaj salonu Ordu masaj salonu Osmaniye masaj salonu Rize masaj salonu Tokat masaj salonu Zonguldak masaj salonu Uşak masaj salonu Yozgat masaj salonu Bingöl masaj salonu escort bayan İstanbul escort İzmir escort Kahramanmaraş escort Kastamonu escort Kayseri escort Kıbrıs escort Kırklareli escort Kocaeli escort Konya escort Kütahya escort Erbaa escort Erdemli escort Ereğli escort Erenler escort Ergene escort Esenler escort Esenyurt escort Eskil escort Espiye escort Eyüpsultan escort Eyyübiye escort Fatih escort Fatsa escort Fethiye escort Finike escort Gaziemir escort Gaziosmanpaşa escort Gazipaşa escort Gebze escort Gediz escort Gelibolu escort Gemerek escort Gemlik escort Geyve escort Gölcük escort Gönen escort Görükle escort Güllük escort Gümbet escort Gümüşlük escort Güngören escort Gürsu escort Haliliye escort Hendek escort Horasan escort Ilgın escort İlkadım escort İncirliova escort İnegöl escort İskenderun escort İzmit escort İznik escort Kadirli escort Kadıköy escort Kadınhanı escort Kağıthane escort Kahramankazan escort Kangal escort Kapaklı escort Karabağlar escort ANKARA ESCORT Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort escort masaj Konya escort Sakarya escort Samsun escort Kocaeli escort Kayseri escort İzmir escort Hatay escort Gaziantep escort Diyarbakır escort Ankara escort Adana escort Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Kahramanmaraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort adana mutlu son istanbul mutlu son ankara mutlu son izmir mutlu son bursa mutlu son antalya mutlu son konya mutlu son şanlıurfa mutlu son gaziantep mutlu son kocaeli mutlu son mersin mutlu son diyarbakır mutlu son hatay mutlu son manisa mutlu son kayseri mutlu son samsun mutlu son balıkesir mutlu son kahramanmaraş mutlu son van mutlu son aydın mutlu son tekirdağ mutlu son sakarya mutlu son denizli mutlu son muğla mutlu son afyon mutlu son amasya mutlu son batman mutlu son çanakkale mutlu son çorum mutlu son düzce mutlu son edirne mutlu son elazığ mutlu son erzurum mutlu son eskişehir mutlu son giresun mutlu son ısparta mutlu son kastamonu mutlu son uşak mutlu son kütahya mutlu son malatya mutlu son ordu mutlu son trabzon mutlu son rize mutlu son sivas mutlu son tokat mutlu son aksaray mutlu son yalova mutlu son yozgat mutlu son zonguldak mutlu son Arnavutköy escort Ataşehir escort Başakşehir escort Esenler escort Esenyurt escort Fatih escort Gaziosmanpaşa escort Kağıthane escort Kartal escort Küçükçekmece escort Maltepe escort Sarıyer escort Pendik escort Sultangazi escort Ümraniye escort Zeytinburnu escort Adapazarı escort Aksu escort Anamur escort Antakya escort Atakum escort Belek escort Beykoz escort Buca escort Çankaya escort Çorlu escort Dalaman escort Edremit escort Erdemli escort Gaziemir escort Gazipaşa escort Gölcük escort Gümbet escort Gümüşlük escort İlkadım escort İnegöl escort İskenderun escort Karşıyaka escort Kaş escort Kavaklıdere escort Keçiören escort Kepez escort Konak escort Konyaaltı escort Köyceğiz escort Menderes escort Menemen escort Menteşe escort Mezitli escort Ödemiş escort Odunpazarı escort Osmangazi escort Pamukkale escort Şahinbey escort Serdivan escort Seyhan escort Side escort Şile escort Silifke escort Silivri escort Tarsus escort Tire escort Torbalı escort Toroslar escort Turgutreis escort Yalıkavak escort Bandırma escort Çerkezköy escort Kahramankazan escort Elbistan escort Milas escort Polatlı escort Çarşamba escort Ceyhan escort Nazilli escort Söke escort İznik escort Susurluk escort Melikgazi escort Yıldırım escort Bafra escort Akçaabat escort Salihli escort Akhisar escort Soma escort Turgutlu escort Yatağan escort Köyceğiz escort Merzifon escort Lüleburgaz escort Sandıklı escort Gelibolu escort Çan escort Dörtyol escort alanya escort bayan manavgat escort bayan fethiye escort bayan kemer escort bayan didim escort bayan

  Ataşehir escort Kadıköy escort Maltepe escort Kartal escort Pendik escort Ümraniye