Torku
“HAYAT KİMLİĞİNDE KOLAY”  UYGULAMASINA BAŞVURU SAYISI 1 MİLYONU GEÇTİ

“HAYAT KİMLİĞİNDE KOLAY” UYGULAMASINA BAŞVURU SAYISI 1 MİLYONU GEÇTİ

ABONE OL
Ekim 14, 2021 08:58
“HAYAT KİMLİĞİNDE KOLAY”  UYGULAMASINA BAŞVURU SAYISI 1 MİLYONU GEÇTİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi

İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Hayat Kimliğinle Kolay” uygulamasında, sürücü belgesi bilgileri kimlik kartına aktarılan kişi sayısı 1 milyon 9 bin oldu.
Dünyada ilk ve tek uygulama olan “Hayat Kimliğinle Kolay” uygulamasına vatandaşlar ilgi göstermeye devam ediyor.
Uygulama ile yeni nesil sürücü belgelerindeki bilgiler, çipli kimlik kartlarına entegre ediliyor. Böylece vatandaşların trafikte yanlarında ayrıca sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkıyor.
Yeni tip sürücü belgesi ve yeni tip kimlik kartına sahip olanlar, kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurduklarında ya da kimlik değiştirmek için nüfus müdürlüklerine geldiklerinde bu hizmetten ücretsiz yararlanıyor.
1 milyon 9 bin 862 kişi uygulamadan faydalandı
İçişleri Bakanlığı mühendisleri tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen uygulama ile bugüne kadar 1 milyon 9 bin 862 kişinin sürücü belgesi bilgileri kimlik kartlarına entegre edildi.
En çok İstanbullular kullandı
Türkiye genelinde ise 155 bin 645 kişi ile İstanbul birinci sırada yer aldı. İstanbul’u 83 bin 422 kişi ile Ankara, 38 bin 178 kişi ile Antalya, 36 bin 769 kişi ile İzmir ve 27 bin 763 kişi ile Bursa ili takip etti.
Uygulamaya en çok genç nesil ilgi gösterdi. 25 yaş ve altı toplam 188 bin 990 kişi uygulamadan yararlandı.
Yerli Ve Milli Yazılım Kullanıldı
Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartında yer alan işletim sisteminden, kimlik kartı başvurusunun alınması ile kimlik kartının basımına kadar olan süreçteki bütün yazılımlar Bakanlığımızın mühendisleri tarafından yerli ve milli olarak geliştirildi.D.DOĞAN

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.