Torku
KKTC, koronavirüs tedbirleri kapsamında kapanma kararı uygulamasını bir hafta uzattı

KKTC, koronavirüs tedbirleri kapsamında kapanma kararı uygulamasını bir hafta uzattı

ABONE OL
Ekim 14, 2021 09:00
KKTC, koronavirüs tedbirleri kapsamında kapanma kararı uygulamasını bir hafta uzattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesince alınan ilave Kovid-19 tedbir kararlarının Bakanlıkça uygulanmasına karar verildi. Yeni kararlar, Başbakan Ersan Saner tarafından açıklandı. Buna göre, KKTC genelinde uygulanan tam kapanma kararı, artan yerel Kovid-19 vakaları nedeniyle 10 Şubat saat 23.59’a kadar olacak şekilde uzatıldı.

İLÇELER ARASINDAKİ GİRİŞ-ÇIKIŞLAR DURDURULDU

Karar kapsamında vatandaşların açık olan işletmelere gitmek amacıyla ilçe emniyet kurullarından izin almaları ve ikamet adreslerine en yakın işletmelere gitmeleri gerecek. Bu süreçte eczane, benzin istasyonu, banka, fırın, manav, kasap ve market gibi temel ihtiyaçların karşılanması çerçevesinde hizmet veren işletmeler ve bunların tedarikçileri, 06.00-19.00 saatlerinde açık kalabilecek. İlçeler arasında ise giriş-çıkışların durdurulmasına karar verildi.17 Şubat’a kadar devlet ve özel okullarda, tüm okul öncesi, ilk ve orta eğitimde yüz yüze eğitimleri (dershane, etüt, özel dersler ve kurs faaliyetleri de dahil) durduruldu ve online eğitime devam edilmesine karar verildi.

Yavru vatan koronavirüs tedbirleri kapsamında kapanma kararı uygulamasını bir hafta uzattı

KARARLAR 9 ŞUBAT’TA YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK

Son 14 günde Birleşik Krallık, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika’da bulunan yalnızca KKTC vatandaşları ve daimi ikametgahları bulunan kişilerin, 14 gün merkez karantinada kalmaları kaydıyla ülkeye girişlerine izin verilecek. Bu süreçte cenaze törenlerinin sadece birinci derece yakınların katılımı ile yapılmasına karar verildi. KKTC’de ikamet eden ve Kıbrıs Rum kesiminde çalışan kişilerin geçişleri bir sonraki karara kadar karantinaya tabi olacak. Alınan kararlar, 9 Şubat’ta Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesince yeniden değerlendirilecek.

60 BİN ÇALIŞANA PRİM DESTEĞİ

Başbakan Ersan Saner, Kovid-19 nedeniyle “Ekonomik Destek Paketi” de açıkladı. Buna göre, 2020’den kalan ve hükümetin mükellefiyetinde olan 1500 liralık ücret destekleriyle, en fazla 5 kişi çalıştıran işletmelere yönelik 2000 liralık destekler, 5 Şubat’ta ödenecek ve ödemelerin tamamı 33 milyon lira olacak. 2020’de yaklaşık 60 bin çalışan için verilen sigorta prim desteği, 2021 Şubat’tan geçerli olmak üzere hazirana kadar yine en az 60 bin kişiyi kapsayacak şekilde uygulanmaya devam edecek.

Yavru vatan koronavirüs tedbirleri kapsamında kapanma kararı uygulamasını bir hafta uzattı

YARDIMLAR 3 AY DEVAM EDECEK

İstihdam Destek Merkezi Yönetim Kurulunca kısmi sokağa çıkma yasağının uygulandığı dönemde, en fazla etkilendiği tespit edilen işletme çalışanlarına, işletmelerin kapalı kaldıkları süre göz önünde bulundurularak aylık en fazla 1500 lira olacak şekilde destek ödemesi yapılacak. Bu dönemde günübirlik çalışarak geçinen ve işsiz kalan sosyal yardım kapsamındaki hane halkına, 2020’de yapılmış yardımlara hükümet tarafından yüzde 25 artış yapıldı. Buna göre, şubat, mart ve nisan olmak üzere 3 ay boyunca devam edecek yardımlar, tek kişi olanlara 1125 lira, evli veya bakmakla yükümlü çocuğu olanlara 1500 lira ödenecek.

ESNAFA KREDİ PAKETİ UYGULAMASI

2021’de daha önce açıklanan kredi paketlerinden yararlanamamış turizm taşımacıları için 15 milyon lira, diğer küçük esnaf, tarım ve hayvan yetiştiricileri için 105 milyon lira tutarında yeni bir kredi paketi uygulamaya konulacak. Söz konusu paket kapsamında, her bir işletmeye 120 bin liraya kadar kredi imkanı sağlanabilecek. Kredi, ilk yılı ödemesiz, 4 yıl vadeli ve yüzde 15 faiz oranıyla kullanılabilecek. Salgın nedeniyle tarımsal ve hayvansal alanlarda yaşanan sıkıntıların aşılması amacıyla Tarım Bakanlığı ve bağlı kuruluşların kullanımına 40 milyon lira desteği de verilecek.

KKTC, koronavirüs tedbirleri kapsamında kapanma kararı uygulamasını bir hafta uzattı

Kaynak: Anadolu Ajansı / Muhammet İkbal Arslan

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.