KONYA – KARAMAN YÜKSEK HIZLI TREN PROJESİNDE TEST SÜRÜŞLERİ BAŞLADI

ABONE OL
Ekim 14, 2021 08:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi

2014 yılında temeli atılan Konya- Karaman- Ulukışla YHT projesinin Konya- Karaman etabının test sürüşleri başladı. Mayıs ayı sonu itibariyle de işletmeye açılacak 102 kilometre uzunluğundaki hatta yük taşımacılığı da yapılacak. 1 saat 15 dakika olan seyahat süresi de 35 dakikaya düşecek. Hattın en önemli duraklarından biri Çumra tren istasyonunda, TCDD 6. Bölge Müdürü Oğuz Saygılı ve Çumra Belediye Başkanı Recep Candan test sürüşü hakkında bilgi almak için incelemelerde bulundu. Konya – Karaman yüksek hızlı tren hattıyla birlikte ulaşım alanında Konya bölgesine yapılan bu dev yatırımın Konya ve Çumra adına tarihi bir yatırım olduğunu dile getiren Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, Çumra’nın demiryolu taşımacılığında dünden bugüne kadar gelen tarihsel önemine deyindi.
“ÇUMRA HİCAZ DEMİRYOLUNDAN BU YANA DEMİRYOLU TAŞIMCALIĞININ ÖNEMLİ DURAKLARINDAN BİRİDİR”
Candan konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Yaklaşık 6 yıldır süren çalışmalar bugün meyvesini verdi. Konya – Karaman ve Niğde gibi şehirlerin birbirlerine olan mesafelerini azaltacak ve bölge halkına daha konforlu bir ulaşım imkanı sunacak bu projenin ülkemiz ve Konya’mız adına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sultan Abdülhamit Han’ın mirası Çumra, nasıl yıllar öncesinde Hicaz Demiryolu’nun en önemli duraklarındansa, bugünde bu hattın en önemli duraklarından biridir. Yolcu taşımacılığının yanı sıra yük taşımacılığında da Konya ve Çumra’ya önemli ölçüde getirisi olacak bu proje ile birlikte Mersin Limanı ile demiryolu bağlantısı güçlendirilecek ve Organize Sanayi Bölgelerimizden gelen yüklerin daha hızlı aktarılması sağlanacak. Konya – Karaman hızlı tren hattını bölgemize ve Çumramıza kazandıran Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’na Çumra’mız adına şükranlarımı sunuyorum” dedi. A.ARAN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.