Torku
Malatya’da yüksek katlı binalar patlatılarak böyle yıkıldı

Malatya’da yüksek katlı binalar patlatılarak böyle yıkıldı

ABONE OL
Ağustos 11, 2023 16:52
Malatya’da yüksek katlı binalar patlatılarak böyle yıkıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi

Malatya’da yüksek katlı binalar patlatılarak böyle yıkıldı

Site sakinleri evlerin yıkılmasını gözyaşıyla izledi

MALATYA – Asrın felaketinden etkilenen illerden olan Malatya’da yüksek katlı binaların patlayıcı madde ile yıkılmasına başlanıldı. Site sakinleri ise evlerinin yıkılmasını gözü yaşlı izlediler.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan illerin başında yer alan Malatya’da yıkımlar sürerken, Yeşilyurt ilçesine bağlı Bostanbaşı’nda bulunan 9 kat üzeri binalar patlayıcı madde ile yıkılıyor. Malatya’da ilk kez uygulanmaya başlanılan yöntem ile 2020 yılında yapılan zemin artı 12 katlı ağır hasarlı bir bina içerisine yerleştirilen patlayıcı maddeler ile saniyeler içerisinde yerle bir oldu.

Patlatma öncesinde bölgede polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken, saat 17.30’da gerçekleşen kontrollü patlatmayla ilgili konuşan yıkım firması yetkilisi Hamit Avcı, 7 kat ve üzeri binaları patlatma yöntemi ile kontrollü bir şekilde yıkımlarını yaptıklarını belirterek, “Malatya’da Bostanbaşı bölgesindeki binalarda ilk Maldia sitesinde uygulayacağız. Bu binaların normal şartlarda teknik olarak makinalarla yıkılması mümkün değil. En uzun boma sahip makas 32 metre, bu 20 metre geriden çalıştığı için makine bunun etkinlik alanı 20-22 metreye denk geliyor. Bu binaları makinalarla yapmanız mümkün değil” dedi.

Yıkımda uyguladıkları tekniğin yurt dışında uygulanan bir teknik olduğunu kaydeden Avcı, “Sıra dışı bir mühendislik. Biz binaların statik projelerini alıyoruz, bu projelere göre mühendislerimiz onun üzerinde çalışıyor. Buraya kaç kilo patlayıcı yerleştirip nasıl bir sistemle patlatacağımızı biz mühendislik olarak tespit ediyoruz. Bu bir teknik bir konu, binanın statiğini bozucu özel aparatlar dediğimiz patlayıcılarla bu binayı patlatma yöntemiyle kontrollü bir şekilde yıkma yöntemini kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

3 yıl önce aldıkları evlerinin saniyeler içinde yıkılmasını gözü yaşlı izleyen site sakinleri de, duygu dolu anlar yaşadılar. Vatandaşlar, biran önce yeni evlerine kavuşmanın umudu içinde olduklarını da belirterek, “Allah daha beterinden korusun. ya biz içindeyken böyle yıkılsaydı ne olacaktı. Şükür canımız yerinde. İnşallah evimizde de çok kısa sürede kavuşuruz” dediler.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.