DOLAR

27,0398

0.1%
EURO

28,8964

-0.06%
ALTIN(gr)

1.677,73

-0,09%
BİST 100

7784.01

-0,09%
  • Cumrapostasi.com
  • Ekonomi
  • Son Dakika! Çalışma Bakanı Işıkhan: Memur zammı sürecini yarın sonuçlandıracağız, takdir Cumhurbaşkanı’nın olacak

Son Dakika! Çalışma Bakanı Işıkhan: Memur zammı sürecini yarın sonuçlandıracağız, takdir Cumhurbaşkanı’nın olacak

ABONE OL
Ağustos 30, 2023 19:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi

Memur ve memur emeklilerinin maaş zammıyla ilgili konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Yarın süreci sonuçlandıracağız. Takdir Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olacak. Kamu görevlilerini ve memurları enflasyona ezdirmeyeceğiz.” dedi.

MEMURLARIN GÖZÜ TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNDE

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun yarın gerçekleştireceği 5. ve son toplantıya çevrildi. Memurlar ve memur emeklileri yeni zammın ne olacağını merakla beklerken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan açıklama geldi.

“YARIN SÜRECİ SONUÇLANDIRACAĞIZ”

Bakan Işıkhan, kurulun son toplantısını işaret etti. Işıkhan, “Yarın süreci sonuçlandıracağız. Takdir Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olacak. Kamu görevlilerini ve memurları enflasyona ezdirmeyeceğiz.” dedi.

KURULUN VERDİĞİ KARARA İTİRAZ EDİLEMEYECEK

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun kararını vermek için ay sonuna kadar süresi bulunuyor. Kurulun verdiği karar kesin olacak ve karara itiraz edilemeyecek.

KURULDA KİMLER YER ALIYOR?

Başkanlığını Sayıştay Başkanı Metin Yener’in yaptığı kurul, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısı İsa Atçeken, akademisyenler Prof. Dr. Fatih Uçan ve Prof. Dr. Fatih Yardımcıoğlu, Memur-Sen Genel Başkan yardımcıları Hüseyin Öztürk ve Soner Can Tufanoğlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Türkeş Güney ve KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal’dan oluşuyor.

MEMURUN YÜZDE 44 ZAMMI CEPTE

Memur zammında enflasyon kritik bir öneme sahip. Hakem Kurulu’nun vereceği karar sonrası, ocak ayında enflasyon farkı da eklenerek zamlar hesaplanacak. Ocakta hükümetin önerdiği yüzde 15’lik zam teklifine enflasyon farkının eklenmesiyle bu rakam yüzde 40’lara kadar çıkacak. Enflasyon beklentilerine göre, memur maaş zammının Ocak 2024’te en kötü ihtimalle yüzde 44,42 seviyesinde olması bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın yaptığı açıklama da bu oranı destekler nitelikte. Hükümetin son teklifini açıklayan Bakan Işıkhan, “2024’ün ilk altı ayı için yüzde 15, ikinci altı ay için yüzde 10, 2025 ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 olarak teklifimizi açıklıyorum. Böylece 2024 ocak ayında yüzde 43’ü bulan artış öngörülmüştür. 2024’ün ikinci döneminde kümülatif artış yüzde 57’yi bulmaktadır.” demişti.

MEMURLAR NE İSTİYOR?

Ağustos ayında tamamlanması gereken zam pazarlığında memurun talebi önümüzdeki yıl için yüzde 70 olurken, 2025 içinse yüzde 40 zam olarak açıklandı. Ayrıca aylık 7 bin 650 lira kira yardımı da talep ediliyor.

“EN DÜŞÜK MAAŞ 30 BİN TL’NİN ALTINDA OLMAMALI”

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, pazarlık süreci başlamadan katıldığı bir programda, “Bugün memurda 30 binin altına alan bir adamın hayatta kalma şansı yok. 30 binin altında olmaması gerekir. Kiraların bu kadar arttığı yerde. Memur nasıl ayakta kalabilecek? Bu ücretlerle bu saatten sonra ev ve araba alma şansı yok. 30 binin altında olmaması gerekir üstünde olması gerekir.” demişti.

İŞTE MEMURLARIN TALEPLERİ

2024-2025 yıllarında toplam yüzde 110 zam isteyen Memur-Sen’in talepleri şöyle:

“Verilen sözün yerine gelmesi, vaadin karşılığını bulması için öncelikle maaşlarda 1.650 TL artış istiyoruz.

Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine;

2024 yılı için 3’er aylık dönemler itibariyle Refah Payı dahil toplamda %70,2025 yılı için 6’şar aylık dönemler itibariyle Refah Payı dahil toplamda %40 artış istiyoruz.Toplu Sözleşme ikramiyesinin artırımlı ve aylık olarak ödenmesini istiyoruz.1. Dereceye gelmiş bütün kamu görevlilerinin Ek Göstergelerinin 3600 olmasını istiyoruz.Kamu görevlilerine aylık 7.650 TL Kira Yardımı yapılmasını istiyoruz.Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılarak GİH’e geçirilmesini istiyoruz.Ramazan ve Kurban Bayramlarında, ayrı ayrı 4.850 TL Dini Bayram ikramiyesi istiyoruz. Aile Yardımı olarak; eş yardımının 2.000 TL, çocuk yardımın 500 TL olmasını istiyoruz.Gelir Vergisinin %15’e sabitlenmesini istiyoruz.Mühendis, şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı, şef vb. ünvanlı personelin özel hizmet tazminatı ve ek ödemeler dahil mali haklarının yeniden belirlenmesini istiyoruz. Deprem bölgesindeki kamu görevlilerine ödül verilmesini ve tazminatlarının 2025 yılı sonuna kadar ödenmesini istiyoruz.Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavlarının üç yılı aşmayacak şekilde periyodik olarak yapılmasını istiyoruz.Kıdem aylığı hesabındaki gösterge rakamının 100’e yükseltilmesini ve süre sınırlamasının kaldırılması istiyoruz.Fazla Çalışma, Harcırah, Arazi Tazminatı, Giyecek Yardımı ve Yemek Yardımlarının artırımlı olarak ödenmesini istiyoruz.4688 sayılı Kanun’un evrensel ilke ve normlara uygun hale getirilmesini istiyoruz.Kamu Personel Sisteminin; ücret skalası, ünvan, kariyer gibi hususlar iyileştirilerek, revize edilmesini istiyoruz.Engellilere, gazilere, gazi ve şehit yakınlarına ilave ödeme yapılmasını istiyoruz.Disiplin cezalarının affına yönelik, belli kıstaslarla 17 yıl sonra düzenleme yapılsın istiyoruz.Kadın kamu görevlilerinin 16 hafta olan ücretli doğum izinlerinin 32 hafta olmasını, süt izni sürelerinin artırılmasını ve yarım zamanlı çalışma hakkının fiili uygulamaya dönüşmesini istiyoruz.Doğum yardımının 5.098 TL, evlenme yardımının 24.215 TL, ölüm yardımının 19.372 TL olarak ödenmesini istiyoruz.Kurumlarda ücretsiz kreş hizmeti verilmesini, bu hizmetin sunulamadığı yerlerde 2.778 TL, kreş yardımı verilmesini istiyoruz.8.077 TL seyyanen zammın emekli kamu görevlilerine de yansıtılmasını istiyoruz.Emekli kamu görevlilerinin, en son görev yaptıkları kurumların dâhil olduğu hizmet kolundaki sendikalara üye olabilmesini istiyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP