Tarihi Çumra İstasyonunun Çehresi Değişiyor

ABONE OL
Ocak 12, 2021 08:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi

Çumra’nın tarihi açsından büyük öneme sahip Çumra Tren istasyonu, çevresinde yapılan çalışmalarla dönüşüme hazırlanıyor. 

Çumraya ilk yapılan bina olma özelliğini taşıyan ve Hicaz demiryolu üzerinde bulunan 107 yıllık  tarihi Çumra istasyonu dönüşüme hazırlanıyor. Çumra Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında tarihi yapının etrafı aslına uygun şekilde yeniden düzenlenecek. İstasyon binasının estetik yapısına değer katacak projede binanın çevresi, kilitli taş döşeme ve ağaçlandırma faaliyetleriyle  güzelleştirilecek. İstasyon binasının ilk yapıldığı yılları tarihi yönden yansıtacak figürlerinde yer aldığı çalışmalarda halka nostaljik bir ortam sunulması planlanıyor. Yapılan çevre düzenlemesi ile alanın bir kısmına geniş bir otopark ve çocuklar için oyun parkı  kazandırılacak. 

“ÇUMRAMIZIN TARİHİNDE BÜYÜK BİR ÖNEME SAHİP”

Konuya ilişkin detaylar veren Çumra Belediye Başkanı Recep Candan; ” Konumu itibariyle Çumra’nın geçmiş yıllardan beri bir vitrini haline gelen  istasyon binamız Çumramızın tarihinde  büyük bir yere sahip… Hicaz demiryolu üzerinde yer alan ve 1913 yılından bu yana hizmet vermekte olan İstasyon binamızın çevresindeki kullanılmayan alanı bir proje hazırlayarak tarihine yakışır şekilde değerlendirmek istedik. Gerçekleştirdiğimiz çevre düzenlemesi  ile, istasyon binamızın estetiğine değer katacak çalışmalarımız sona erdiğinde, hemşehrilerimize güzel ve  nostaljik  hava yaşatacak bir alan oluşturacağız. Aynı zamanda hemşehrilerimizin yararlanabileceği Çumra’da trafiğin önüne geçme adına şehir merkezimizde olacak geniş bir otopark alanı kazandıracağız. Bu alanda çocuklarımız içinde,  bir oyun parkı olacak ” dedi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.