Torku
3. ULUSLARARASI KONYA YARI MARATONU BÜYÜK BİR COŞKUYLA KOŞULDU

3. ULUSLARARASI KONYA YARI MARATONU BÜYÜK BİR COŞKUYLA KOŞULDU

ABONE OL
Mayıs 28, 2024 05:59
3. ULUSLARARASI KONYA YARI MARATONU BÜYÜK BİR COŞKUYLA KOŞULDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Uluslararası Konya Yarı Maratonu” 31 ülkeden binlerce sporcunun katılımıyla yapıldı.
Selçuklu Otizmli Bireyler Vakfı (SOBE), Meram Down Sendromlu Bireyler Yaşam Destek Merkezi (DOSD MERAM) ile Karatay Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi ile birlikte gerçekleştirilen organizasyona; Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, SOBE Vakfı Başkanı Mustafa Ak, DOSD Meram Başkanı Mehmet Munlafalıoğlu ve Karatay Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi yetkilileri katıldı.
Kışla Caddesi üzerinde kurulan başlangıç ve bitiş çizgisinde saat 09.10’da önce 21 kilometrelik Uluslararası Yarı Maratonun, ardından da 10 kilometre koşusunun startı verildi.
“TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ YARI MARATONLARINDAN BİRİSİ OLACAK”
Büyük coşkuyla startın verilmesinin ardından maratonla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Altay, Konya Yarı Maratonu’nun her yıl büyüyen katılımcı sayısı ve enerjisiyle Türkiye’nin en önemli yarı maratonlarından birisi olacağını belirterek, özellikle yurt dışından ve şehir dışından gelen misafirleri Hz. Mevlana’nın şehrinde, Selçuklu’nun darülmülkünde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
“YOĞUN KATILIM BİZLERİN BU KONUDAKİ CESARETİNİ ARTIRIYOR”
Geçtiğimiz yıllarda Avrupa ve Dünya Spor Başkentliği ile İslam Ülkeleri Spor Başkentliği yapan Konya’nın bir spor şehri olduğunu vurgulayan Başkan Altay, “Birçok önemli organizasyona ev sahipliği yapmış şehrimizde son 3 yıldır Konya Yarı Maratonu’nu düzenliyoruz. Bu yıl geçen yıla göre neredeyse iki katı bir katılım oldu. Ben tüm sporculara başarılar diliyorum. Böyle etkinliklere olan yoğun katılım bizlerin bu konudaki cesaretini arttırıyor” diye konuştu.
KAYIT ÜCRETLERİ BU YIL GAZZE’YE GÖNDERİLECEK
Konya Yarı Maratonunu her seferinde bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirdiklerine vurgu yapan Başkan Altay, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bütün sporcularımız hem sağlıkları için koşup hem Türkiye’ye sporun ne kadar önemli olduğunun mesajını verirken aynı zamanda iyiliğe de koşuyorlar. Selçuklu Belediyemizin SOBE, Meram Belediyemizin DOSD Meram ve Karatay Belediyemizin de Alzeimer Gündüz Yaşam Merkezi’ne sponsorluk gelirlerinin bağışlarını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca bu yıl kayıt ücretlerini de Gazze’de yaşanan katliama dikkat çekmek ve soykırımın bir an önce sonlandırılması için Gazze’deki kardeşlerimize göndereceğiz. Ayrıca bu yıl tüm katılımcılara kefiyeler dağıttık. Sporcularımız kefiyelerle koşularını gerçekleştiriyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Konya’nın bu güzel havasında böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Tüm sporcularımıza başarılar diliyorum.”
“MARATONDA BİRÇOK ULVİ AMAÇ VAR”
Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya Yarı Maratonu’nun her yıl artarak geliştiğine vurgu yaparak, “Küçüğünden büyüğüne kadar hanım kardeşlerimize kadar herkesin katıldığı güzel bir organizasyon oluyor. Bu sene ilk defa DOSD Meram olarak, Down Sendromlular Yaşam Merkezi’ndeki öğrencilerimiz ve hocalarımızla beraber de katıldık. Aslında birçok ulvi amaç var. Hem otizmli çocuklarımız hem alzheimerlı yaşlılarımız hem de down sendromlu çocuklarımız için sponsorluk gelirleri var. Bununla beraber katılım ücretlerinden sağlanan gelir de yine hepimizin kanayan yarası olan Gazze’deki kardeşlerimize destek olmak için gönderilecek. Ben tüm katılımcılara Konya’mıza ve bu organizasyona destek verdikleri için teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere organizasyona destek veren herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
DERECEYE GİREN SPORCULAR İÇİN ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ
Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ve büyük coşkuya sahne olan Uluslararası Konya Yarı Maratonu’na Türkiye ile birlikte 31 ülkeden 4.153 atlet; otizm, down sendromu ve alzheimer farkındalığına dikkat çekmek için koştu. Kıyasıya mücadelenin yaşandığı 10K ve 21K koşularında dereceye giren sporcular için Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi otoparkında oluşturulan etkinlik alanında ödül töreni düzenlendi. Sporculara ödülleri Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve protokol tarafından takdim edildi.
YARI MARATON HALK KOŞUSU İLE TAMAMLANDI
3. Uluslararası Konya Yarı Maratonu sabah koşulan 10K ve 21K koşularının ardından saat 13.30’daki Halk Koşusu ile tamamlandı. Kılıçarslan Şehir Meydanı’nda başlayıp biten koşuya AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, belediye başkanları, Konya protokolü ve her yaştan binlerce Konyalı sporsever katıldı.
“SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN İYİLİĞE YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Halk koşusu startında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, caddelerin ve sokakların araçlara olduğu kadar yayaların ve bisiklet kullanıcılarına da ait olduğunu hatırlatarak, “Sizlerin bu büyük katılımı bizleri şehirde bu tür etkinlikleri yapma konusunda çok fazla cesaretlendiriyor. İnşallah Konya’nın sokaklarında hep beraber yürüyeceğiz, hep beraber bisiklet kullanacağız. Sağlıklı bir yaşam için iyiliğe yürümeye devam edeceğiz. Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerine ye verdi. 3. ULUSLARARASI KONYA YARI MARATONU BÜYÜK BİR COŞKUYLA KOŞULDU

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP