Torku
Beyşehir’de Tarla Fareleri Artış Gösteriyor

Beyşehir’de Tarla Fareleri Artış Gösteriyor

ABONE OL
Ekim 4, 2023 10:34
Beyşehir’de Tarla Fareleri Artış Gösteriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi

Son Güncelleme: 04.10.2023 13:29

Konya’nın Beyşehir ilçesinde tarımsal üretim yapılan alanlarda yapılan incelemelerde tarla faresi popülasyonunun artış gösterdiği bildirildi. Çiftçilerin zarar görmesini engellemek ve ürün kaybını en aza indirmek amacıyla tarla faresine karşı mücadele etmesi gerektiği belirtildi. Çiftçilere alınması gereken önlemler hakkında uyarılarda bulunuldu.

Konya’nın Beyşehir ilçesinde tarımsal üretim yapılan alanlarda yapılan incelemelerde tarla faresi popülasyonunun artış gösterdiği bildirildi.

Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, çiftçilerin hububat ekimi öncesinde ekilecek tohumların zarar görmesini engellemek ve ürün kaybını en aza indirmek amacıyla tarla faresine karşı mücadele etmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamanın devamında çiftçilere alınması gereken önlemlere ilişkin şu uyarılarda bulunuldu:

“Çiftçilerimizin mücadele için, tarla faresinin beslenme ve dışkılama deliklerini iyi ayırt etmesi ve sadece beslenme deliklerine el değmeden 4-5 adet zehirli buğday tanesi koymak gerekir. Ekosistem için faydalı olan kuşlar gibi canlıları zehirlememek için zehirli buğdayı deliğin iç kısmına doğru koymak gerekir. Tarla faresinin doğal avcıları olan hayvanları, anız yangınlarıyla, yılanları ve bilinçsiz avlanmayla ise gelincik ve yırtıcı kuşları azaltmanın son derece yanlış olduğunu hatırlatırız.”

Kaynak: AA


    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.