Torku
Konya’da doğan anormal kuzu sahibini şaşkına çevirdi: Bugüne kadar böyle bir şey görmedim

Konya’da doğan anormal kuzu sahibini şaşkına çevirdi: Bugüne kadar böyle bir şey görmedim

ABONE OL
Şubat 10, 2024 16:45
Konya’da doğan anormal kuzu sahibini şaşkına çevirdi: Bugüne kadar böyle bir şey görmedim
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi

Konya’nın Kulu ilçesinde sol gözü olmayan ve çenesinde anormallik olan bir kuzu dünyaya geldi. Sahibinin “Bugüne kadar böyle bir şey görmedim.” dediği kuzuyu muayene eden veteriner hekim ise, “Hayvanlarda doğumsal bir anomali yani sakatlık durumudur. Hayvanlar arasındaki akrabalık bu tür durumların daha sık yaşanmasına sebep olur.” ifadelerini kullandı.

Konya’nın Kulu ilçesinde sol gözü olmayan ve çenesinde anormallik olan kuzu, sahibini şaşkına çevirdi. Veteriner hekimin incelediği kuzunun, hayvanlarda doğumsal bir anomali yani sakatlık durumu olduğu ve hayvanlar arasındaki akrabalığın bu tür durumlara neden olduğu belirtildi.

YENİ DOĞAN KUZUNUN ANORMALLİĞİ ŞAŞKINA ÇEVİRDİ

Kulu’da 35 yıldan bu yana hayvancılık yapan Göksal Demirok, cuma günü ağıla hayvanlarını yemlemeye gittiğinde sürüdeki koyunlarının bir tanesinin kuzuladığını görünce sevinerek yanına ulaştı. Doğan kuzunun kafa kısmında bir anormallik olduğunu görüp kuzuyu incelemeye başladığında kuzunun burun kısmının yan tarafta, sol gözünün kapalı ve kör olduğunu, sadece sağ gözü olduğunu çene kemiğinin ise ince bir şekilde alnına kadar çıktığını fark etti.

“BUGÜNE KADAR BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİM”

Kuzunun gayet sağlıklı ve anasını emerek yaşamaya devam ettiğini belirten koyun sahibi ve kendi koyunlarının çobanlığını yapan Göksal Demirok, “Bugüne kadar böyle bir şey görmedim. Böyle görünce şok oldum. Kuzumuzun sol gözü yok, ağız kısmında çok sorun var. Kuzunun yaşama şansı çok. Anasını emiyor ve rahatlıkla yürüyüp geziyor. Bu kuzuyu yaşarsa ölesiye kadar besleyeceğim.” dedi.

NEDENİ HAYVANLAR ARASINDAKİ AKRABALIK

Veteriner Hekim Osman Atcı ise “Hayvanlarda doğumsal bir anomali yani sakatlık durumudur. Hayvanlar arasındaki akrabalık bu tür durumların daha sık yaşanmasına sebep olur. Bunun önüne geçebilmek için koyun sürüsü içindeki akrabalık durumunu ortadan kaldırmak için çiftleşme zamanında farklı sürüden koçların koyun sürüsüne katılması gerekir.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP