Torku
Konya’da Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesini protesto eden hekimlere ceza

Konya’da Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesini protesto eden hekimlere ceza

ABONE OL
Aralık 7, 2023 11:11
Konya’da Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesini protesto eden hekimlere ceza
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi

Türk Tabipler Birliği’nin (TTB), Konya Şehir Hastanesi’nde Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesini protesto eden hekimleri hedef alan Konya’da Kayalar Camisi imamı hakkındaki suç duyurusunun ardından açılan davada karar çıktı. TTB, “Mahkeme, Türk Ceza Kanunu’nun ‘suç işlemeye tahrik’ başlıklı 214. maddesi uyarınca imamın 1 yıl 8 ay hapis ile cezalandırılmasına karar verdi” açıklamasını yaptı.

Konya Kayalar Camisi imamı Ahmet Gür, Konya Şehir Hastanesi’nde 6 Temmuz 2022 tarihinde görevi başında katledilen Doktor Ekrem Karakaya için, iki günlük iş bırakma eylemi yapan doktorları cuma hutbesinde hedef almıştı.

Gür, camiye gelenlere “Sen vardın hastaneden boş döndün. İğne yapılacak, oğlun ölecek elinde. Doktor da dedi, ‘Git bugün grevdeyiz’. Öldürmez misin sen? Dövmez misin? Sövmez misin? Buna fırsat vermeyelim ya. Herkes akıllı olsun kardeşim” diye seslenmişti.

Bunun üzerine Konya Valiliği ve Diyanet İşleri Başkanlığı İmam Gür hakkında soruşturma başlatmıştı. Açığa alınan imama disiplin cezası verilmişti ve yer değişikliği yapılmıştı.

TTB de imam Gür hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. TTB, bugün söz konusu suç duyurusunun ardından davanın sonuçlandığını bildirdi. TTB, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Konya 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 28 Kasım 2023’te görülen karar duruşmasında savcılık; sanık imam suçlamayı kabul etmese de ihbar evrakı, açık kaynak araştırma raporu, görüntülü izleme ve çözün tutanağı doğrultusunda ‘alkı kin ve nefrete sürükleme’suçunun sabit olduğunu belirtti ve ceza talep etti.

Mahkeme de Türk Ceza Kanunu’nun ‘suç işlemeye tahrik’ başlıklı 214. maddesi uyarınca imamın 1 yıl 8 ay hapis ile cezalandırılmasına ve beş yıl denetim süresine tabi olmak kaydıyla hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.”

Son Dakika › Güncel › Konya’da Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesini protesto eden hekimlere ceza – Son Dakika

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.