BAKAN YARDIMCISI İBRAHİM YUMAKLI’DAN ÇUMRA’YA ZİYARET

ABONE OL
Temmuz 27, 2022 06:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı Çumra’ya ziyarette bulundu. Bakan Yardımcısı Yumaklı; AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, PANKOBİRLİK Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu, AK Parti Konya İl Başkan Yardımcıları Lokman Özturhan ve Salih Koyuncu, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, Konya Tarım ve Orman İl Müdür Ali Ergin, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, İlçe Kaymakamı Hüseyin Ece, AK Parti Çumra İlçe Başkanı Ebubekir Çam ve Çumra Ziraat Odası Başkanı Adem Şen ile birlikte buğday hasadı programını gerçekleştirdi. Ardından Torku fabrikasını ziyaret eden Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı Çumra Belediye Başkanı Recep Candan ile ilçe hakkında taleplere yönelik istişarede bulundu. Başkan Candan yapılan ziyarete ilişkin teşekkürünü sosyal medya hesabından paylaştı.
İbrahim Yumaklı, Konya’da Çumra, Ereğli ve Karapınar ilçelerinde incelemelerde bulundu. Ardından tahıl koridoru anlaşmasını değerlendiren Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, tahıl koridoru anlaşmasının, gıda konusunda oluşan küresel çaptaki stresi büyük ölçüde azaltacağını dile getirdi. Bakan Yardımcısı Yumaklı, Genel Müdür Güldal ve beraberindeki heyet törenden sonra Konya Başmüdürlüğümüzü ziyaret ederek burada bir toplantı gerçekleştirdi. Bakan Yardımcısı toplantıda yaptığı konuşmada ülkemizdeki ve dünyadaki tarımsal gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Konuşmasında ülkemiz çiftçisinin büyük bir fedakârlık göstererek pandemide bile üretime devam ettiğini vurgulayan Yumaklı, Genel Müdür bayramda yaptığı Trakya ziyaretini hatırlatarak “Bakanımız başta olmak üzere bizler de yerimizde durmuyoruz. TMO başta olmak üzere tüm yetkili arkadaşlarımızla bayram seyran dinlemeden çalışıyoruz.” dedi.
Türkiye’deki üretimin ihtiyacı karşılamada yeterli olduğunu belirten Yumaklı bu üretimin sürdürülebilir olması gerektiğinin altını çizdi. Gelecek nesillerin üretimden kopmaması için çalışmaların devam ettiğini kaydeden Yumaklı, gerekli desteklerin de üreticilerimize verilmeye devam edeceğini belirtti. Üretici ve tüketici memnuniyeti için çalışmaların aralıksız devam ettiğini söyleyen Yumaklı “Sektörün bütün dinamiklerini bir araya getirerek fikir alışverişi yapıyoruz. Aldığımız kararlarda tüm sektörle istişareler yapıyoruz.” dedi.
Yönetim Kurulu Başkanı Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL da toplantıda Kurumumuz faaliyetleri hakkında bilgiler aktardı.
Konya’da ve diğer illerimizde hasadın yoğunlaştığına dikkat çeken Genel Müdürümüz “Hasat döneminin en yoğun olduğu günleri yaşıyoruz. Üreticilerimizin büyük ölçüde TMO’yu tercih ederek ürünlerini sattığını görerek memnun oluyoruz. 500’e yakın alım noktamız şu anda açık ve üreticilerimize hizmet vermeye devam ediyor. Borsalarda da bizi tercih eden üreticilerimizin ürünlerini de teslim alıyoruz.” diye konuştu.
2022 yılının hububat açısından var yılı olduğunu müjdeleyen Güldal “2-3 haftalık gecikmeyle hasat başladı ancak geç gelen yağışlar verimi, kaliteyi olumlu etkiledi. Hem Konya için hem de tüm ülkemiz için bereketli bir hasat sezonu diliyorum.‘’ ifadelerini kullandı.
Toplantıda söz alan Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan TAŞPINAR buğdayda bu yılki 20 milyon tonluk rekolte tahminlerinin yüzde 70’inin tamamlandığını bildirdi. Bu yılki rekoltenin iç tüketim ihtiyacımızı karşılamaya yeteceğini belirten TAŞPINAR “Toprak Mahsulleri Ofisimiz de stoklarını üreticilerimizin ürünlerinden oluşturuyor. Çiftçimiz TMO’nun açıkladığı fiyattan memnundu. Fiyatın revize edilmesinden sonra da çiftçilerimiz daha çok memnun oldu ve büyük çoğunluğu TMO’yu tercih etti. TMO’nun regülasyon görevini en iyi şekilde yerine getireceğini biliyoruz. TMO hem pandemi döneminde hem savaş krizi döneminde son derece yerli yerinde kararlar aldı. Bakanlığımıza ve Ofisimize sonsuz teşekkür ederiz” dedi.
Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman SOYLU da toplantıda yaptığı değerlendirmede bereketli bir sezon yaşadığımızı belirtti. Konya’da hasadın tam ortasında olunduğunu söyleyen SOYLU “Bu yıl kalite ve verim gayet iyi. Teslimlerde ürünlerin yüzde 90’ı Ofise gidiyor. Fiyatlar piyasayı çok rahatlattı. Önümüzdeki ekim döneminde de hububat üretimine olumlu yansıyacaktır.” diye konuştu.
Toplantıda konuşan Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif KARABULUT ise TMO’nun üreticilere verdiği arpa desteğinin öneminden bahsetti. KARABULUT “Özellikle kış aylarında üreticilerimiz bu destekten yararlanmasaydı et fiyatı artışının önüne geçilemezdi. Ofisimiz besiciye arpa tahsisine devam edecek. Yoğun emeklerinden ötürü Ofisimiz Genel Müdürü başta olmak üzere tüm yetkililerimize çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
Konya Başmüdürlüğümüzdeki toplantıya Konya Valisi Vahdettin ÖZKAN, Konya Milletvekili Halil Etyemez, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, Torku Başkanı Ramazan Erkoyuncu, Prof. Dr. Bayram Sade, Yum-Bir Başkanı İsmail Saraçoğlu, Konya Dsyb Başkanı Edip Yıldız, Karapınar Süt Birlik Başkanı Mehmet Tartan, Konya Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Burak Kırıkgöz, Konya DSİ Bölge Müdürü Mehmet EKİNCİ, Konya İl Tarım Müdürü Ali Ergin, Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, AK Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Lokman Özturhan, Ak Parti Konya İl Yönetim Kurulu Üyesi Salih Koyuncu ve Konya Meteoroloji Bölge Müdürü Barış Özgün katıldı.
Toplantı sonrasında Aslidaş Lisanslı Depoculuğa hareket eden Bakan Yardımcımız Yumaklı, Genel Müdürümüz Güldal ve beraberindeki heyet burada inceleme ve değerlendirmelerde bulundu. Alımları, TMO’nun buradaki faaliyetlerini yerinde gören Yumaklı, “Burada görev yapan arkadaşlara başarılar diliyorum” dedi.
Bakan Yardımcımız Yumaklı ve Genel Müdürümüz Güldal daha sonra buğday tarlasında hasat yaptı. Genel Müdürümüz burada yaptığı değerlendirmede “Konya Çumra’da Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sayın İbrahim Yumaklı ile buğday hasadı yaptık. Verim ve kalitenin yüksek olduğu bir hasat sezonu geçiriyoruz. Çiftçilerimize bereket ve bol kazançlar diliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Bakan Yardımcımız Yumaklı ve Genel Müdürümüz Güldal’ın Konya programı geç vakitlerde son buldu.
D.DOĞAN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.