“ÇUMRA KAVUNU” TESCİLLENDİ

ABONE OL
Nisan 27, 2022 05:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi

Kendine özgü lezzet, tat ve aromaya sahip, Çumra ismi ile özdeşleşen Çumra Kavunu, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaretle tescillendi.
Ülkenin bir çok noktasında Meşhur Çumra Kavunu söylemi ile anılan, tadını, lezzetini kokusunu ve aromasını bölgenin karakteristik toprak yapısı ve iklim özelliklerinden alan Çumra Kavunu, Çumra bölgesinde yetiştirilen kavun olma ve taşıdığı özel aroma kriterlerinden dolayı tescil edilerek fikri ve sınai mülkiyet hakkına kavuşmuş oldu.
Çumra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fatih DEMİRCİ yapmış olduğu açıklamada şunları kaydetti
“Günümüzde marka kavramı, birçok tüketici ve üretici için değer kazanan ve uzun çalışmalar sonucunda ortaya çıkan bir pazarlama tekniğidir.
Tüketiciler marka değeri kazanan ürünlere daha çok yönelmektedir. Üretici ve tüketici açısından diğer önemli bir konuda coğrafi işaret tescilidir.
Coğrafi işaret tescili alan bir ürün, hedef kitleye yönelik özel bir üretim olduğundan tüketiciler tarafından daha çok tercih edilir hale gelmiştir.
Tüketicilerin satın alma eğilimleri genellikle markalı ürünler yönünde olduğu izlen-
mektedir.
Sürdürülebilir ve izlenebilir ürün kalitesi, bölgesel kalkınma ve tüketicinin korunması amacıyla Çumra kavunu için coğrafi işaret tescili alma gerekliliğini ortaya koymuştur.
Bu anlamda Çumra Kavununun marka değerinin korunması ve yönetimi konusunda önlemler alarak, üreticilerin ürünlerine değer katan coğrafi işaret tescil sürecini tamamlamış bulunuyoruz”.
Diğer taraftan Çumra kavununun pazardaki hak ettiği değeri görmesi özellikle genç çiftçileri veya genç girişimcilerin proje tabanlı (uzman eller gibi) kavun üretim desteklemelerinden istifade edilebileceği bir modelin hayata geçmesi bakımından coğrafi işaret tescilinin önem arz ettiğine değinen İlçe Müdürü Fatih DEMİRCİ, coğrafi işaret tescili, marka tescili, faydalı model gibi marka olma yolunda atılan adımların bölge üreticisine ve bölge halkına sosyo-ekonomik katkı sağladığının altını çizerek, benzer çalışmaların Çumra İlçesinin sahip olduğu değerlerin tanıtımını sağlamak ve Çumra ilçesini markalaştırmak amacıyla bölgede yetiştirilen diğer ürünler içinde tescil işlemlerinin yapılacağının müjdesini verdi. A.ARAN

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.