ÇUMRA MÜFTÜLÜĞÜNDEN KADİR GECESİ VE RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

ABONE OL
Nisan 14, 2023 05:53
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi

Çumra Müftülüğü Kadir gecesi ve Ramazan bayramı dolayısıyla bir açıklama yaptı.
Açıklamada şu ifadelere yer verdi : ”Sahuruyla, iftarıyla, ibadetin neşe ve coşkusunu bütün topluma yayan, teravihiyle, okunan ve dinlenen Kur’an’ın feyziyle, toplumun sosyal yaralarını şifalı elleriyle saran,

zekât ve fitreleriyle sevgi ve kardeşliğimizi tazeleyen rahmet ve mağfiret ayı Ramazanın sonuna yaklaşırken, bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesine erişmenin heyecan ve mutluluğunu yaşamaktayız.
Yüce Allah’ın lütfu ile 17 Nisan Pazartesi gününü Salıya bağlayan gece, mübarek “Kadir Gecesi”ni idrak edeceğiz, İnşaallah.
Gelişiyle birlikte oluşturduğu mânâ iklimiyle gönül dünyamızı ma’mur eden, iç âlemimizi zenginleştiren Kadir gecesi, kâinata anlam getiren gecedir. O yaratılış bilgisinin ders kitabı ve bütün kâinatın ve varoluşun özeti olan Kur’an’ın indirildiği gecedir.
Kadir gecesi, Kur’an’ın övdüğü, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu bir gecedir.
Diğer kutlu zamanlar gibi Kadir gecesi de, hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde geçmişimizi değerlendirerek gafletle geçen günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip af ve bağışlanma dileme zamanıdır.
Mükâfatların sınırsız olarak verildiği bu gece, kalplerimizin, duygu ve davranışlarımızın her türlü kötülükten arınması, iyi ve güzel davranışlarımızın çoğalıp kötü davranışlarımızın azalması, dinimiz hakkında sağlıklı ve doğru bilgimizin artması, aramızdaki sevgi ve kardeşliğin hepimizi kucaklaması için yeni adımlar atma imkânıdır.
Üzülerek ifade etmeliyim ki mübarek Kadir Gecesi’nin hemen öncesinde, insanlığın kadim şehri, selam yurdu ve İslam’ın ilk kıblesi Mescidi Aksa barbarca bir işgale maruz kalmıştır.
Bu noktada yegâne çözüm, tüm Müslümanların bir araya gelerek en güçlü şekilde Mescidi Aksaya sahip çıkması, zulme ve işgale engel olmasıdır. Dolayısıyla yeryüzündeki bütün Müslümanlar olarak ümmet bilinciyle iman kardeşliğimizi pekiştirelim. Beraberliğimizi zedeleyen ve gücümüzü zayıflatan fitnelere fırsat vermeyelim. Coğrafyamızı kan ve gözyaşı diyarına çeviren zalimlere engel olalım.
Başkanlığımızın bu yıl ki Ramazan teması olan ‘’Ramazan ve dayanışma ” çağrısına kulak vererek gönüller arasında köprüler kurduk, kırık kalplerin, yaralı gönüllerin, bîtap düşmüş yüreklerin onarılmasına vesile olduk.
“Kardeşlerimize bayram sevinci yaşatalım”
İslam ahlakı gereğince Müslümanın çevresine karşı duyarlı davranması gerekir. Mali ibadetlerimizden olan zekat, fidye ve fitrelerimizi yakınlarımızdan başlamak suretiyle dağıtmak uygun olur. Fakat Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerden sonra bölgedeki kardeşlerimiz daha fazla ihtiyaç sahibi olmuşlardır. Bölgede yaşananlara tanıklık edenlerin ifadesiyle, ‘Adeta bir kıyamet yaşanmış, sonrasında ise en zengini ile en fakiri bir ekmek alabilmek için aynı sıraya girmiştir.’ Bu süreçte hayırsever vatandaşlarımız elinden gelen gayreti gösterdiler. Bizlerde zekat ve sadakalarımızı deprem bölgesindeki kardeşlerimize ulaştıralım. Türkiye Diyanet Vakfı’nın zekat hesabına yatırılan meblağlar bizzat ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılıyor. Zekatların il ve ilçe müftülükleri ile din görevlileri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması en sağlıklı ve doğru yoldur.”
Ramazan ayında yaptığımız tüm ibadetlerin sevincini ve mutluluğunu yaşadığımız mübarek Ramazan Bayramına 21 Nisan Cuma günü kavuşacağız, ne mutlu bizlere!Bayramlar, milletçe büyüklerimizi aradığımız, küçüklerimize sevgi gösterdiğimiz toplum olarak birlik ve beraberliğimizi daha da geliştirdiğimiz müstesna günlerimizdir. Cenabı Allah, bizleri sağlık ve mutluluk içerisinde daha nice bayramlara kavuştursun.
Bu duygularla, tüm Çumralı Kardeşlerimin Kadir gecesini ve Ramazan Bayramını tebrik eder, bu gecenin ve bayramın birlik ve beraberliğimize, insanlığın barış, huzur ve saadetine, bütün müminlerin de affına vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.
İlçemiz de Bayram Namazı saat: 06.37 de kılınacaktır.” B.BAYRAM

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.