Torku
Konya hangi bölgede, ilçeleri neler? Konya plaka kodu nedir? Konya’nın neyi meşhur?

Konya hangi bölgede, ilçeleri neler? Konya plaka kodu nedir? Konya’nın neyi meşhur?

ABONE OL
Ekim 25, 2023 07:55
Konya hangi bölgede, ilçeleri neler? Konya plaka kodu nedir? Konya’nın neyi meşhur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi

Konya, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan tarihi ve kültürel zenginlikleri, mistik atmosferi ve geleneksel değerleri ile ünlü büyüleyici bir ilimizdir. Ancak, Konya’yı daha yakından tanımak için, ilin konumu, ilçeleri, plaka kodu ve meşhur özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. İşte, Konya’nın öne çıkan detayları…

KONYA HANGİ BÖLGEDE?

Konya, İç Anadolu Bölgesi’nin merkezinde yer alır ve çevresi geniş düzlüklerle çevrilidir. Tarihi İpek Yolu’nun geçtiği bu il, mistik havası ile bilinir.

KONYA İLÇELERİ NELER?

Konya ilinin toplamda 31 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler şunlardır: Ahırlı, Akören, Akşehir, Altınekin, Beyşehir, Bozkır, Cihanbeyli, Çeltik, Çumra, Derbent, Derebucak, Doğanhisar, Emirgazi, Ereğli, Güneysınır, Hadim, Halkapınar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Karapınar, Karatay (Konya Merkez), Kulu, Meram (Konya Merkez), Sarayönü, Selçuklu (Konya Merkez), Seydişehir, Taşkent, Tuzlukçu, ve Yunak.

KONYA PLAKA KODU NEDİR?

Konya ilinin plaka kodu “42” dir. Bu plaka kodu, Konya’da kayıtlı araçların plakalarında bulunan kod olarak kullanılır.

KONYA MEŞHUR YERLERİ

Konya, tarihi ve kültürel zenginlikleri, Mevlana Dergahı ve geleneksel değerleri ile ünlüdür. İşte Konya’nın meşhur özellikleri:

Mevlana Dergahı: Konya, Mevlana Celaleddin Rumi’nin türbesi ve dergahıyla meşhurdur. Her yıl binlerce ziyaretçi buraya gelir.

Türk Mutfağı: Konya, geleneksel Türk mutfağının örneklerini sunar ve özellikle et yemekleri ile tanınır.

Karatay Medresesi: Karatay Medresesi, Selçuklu döneminden kalma tarihi bir yapıdır ve şu anda Konya Etnografya Müzesi olarak kullanılmaktadır.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.