Torku
YÖRÜK HANIMLARI BİR ARAYA GELDİ

YÖRÜK HANIMLARI BİR ARAYA GELDİ

ABONE OL
Ocak 5, 2023 12:41
YÖRÜK HANIMLARI BİR ARAYA GELDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi

Çumra Havalisi Yörük Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kadın Kolları; 8 Yörük Köyünün Hanımlarını bir araya getirerek, örnek alınması gereken bir bağlılık sergilediler.
Aralık ayı başında, Derneğin 25. Yılını 50 yıl önceki geleneklerini yaşatarak, emeği geçenlere Ahde Vefa gösteren Çumra Havalisi Yörük Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin Kadın Komisyonu Çumra Belediyesi Kültür Evinde Elife Mısral Başkanlığında toplandı. Yeniden kaynaşmak, birliğin devamını sağlamak ve ileride yapılması planlanan çalışmaların alt yapısını oluşturmak için bir araya geldi. 25 yıllık köklü derneğin üyesi olan; Arıkören, Dinlendik, Kuzucu, İnli, Kisecik, Erentepe, Yörükcamili, Okçu köylerinden katılım sağlayan üye hanımefendilerin toplantı sonrası oldukları görüldü.

Dernek Kadın Kolları Başkanı, Bacıbey Elife Mısral yaptığı açıklamada “Bugün bir araya geldiğimiz üyelerimizle; zaten akrabayız, hısımız ve köylüyüz. Uzun bir aradan sonra bir araya gelmenin yeniden tanış olmanın mutluğunu yaşadık. Dernek Başkanı Halil Samancı ve Yönetimimizin desteği ile gerçekleştirdiğimiz toplantımız gayet verimli, oldukça samimi ve sıcak bir ortamda geçti. Köklü Derneğimizin geçmişinde olduğu; gelecek nesilleri şekillendirecek olan bizlerin aramızdaki bağların güçlendirilmesi, bizler arasındaki birliğin ilçemizde örnek teşkil etmesi ve yayılması, unutulan gelenek ve göreneklerimizin yaşatılması, günlük hayatımıza dahil edilmesi, gençler ve çocuklarımıza bu bilincin aşılanması konusunda çalışmalarımıza başladık ve hız kesmeden devam edeceğiz. Dernek Yetkililerimize, hanımefendilerimize ve Çumra Belediyesine katkıları için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan toplantıda Bacıbey Elife Mısral’ın konuşmasından sonra, üyeler kendilerini lakaplarıyla tanıttı. Ortak kararların alınmasından sonra 60 yaş üzeri üyeler maniler okuyarak, hikayeler anlattı. Hamur leğeninin (dığan) kullanıldığı Heng Kültüründen kısa kesitlerin sunulduğu program, geleneksel Kölleme ve yanında pelit ikramıyla son buldu. F.ÖZKAN

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.