ARILI KOVANCILIK PROJESİ’NDE ÜRETİCİLER KOVANLARINA KAVUŞTU

ABONE OL
Mayıs 22, 2023 14:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi

Selçuklu Belediyesi tarafından üreticiliği desteklemek adına Eğribayat Mahallesi’nde başlatılan “Arılı Kovan Desteği” projesi tamamlanarak üreticilere kovan ve arı desteği sağlandı.
Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ve Selçuklu İlçe Kaymakamı Eflatun Can Tortop proje kapsamında arıcılık eğitimine katılan üreticilere katılım belgelerini takdim etti.
Selçuklu Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yürütülen ve kırsal mahallelerde arıcılığın geliştirmesi, üreticilerin bilgilendirilmesi amacıyla pilot bölge olarak seçilen Eğribayat Mahallesi’nde başlatılan “Arılı Kovan Desteği” projesi tamamlandı. Halk Eğitim Merkezi ile koordineli olarak gerçekleştirilen arı yetiştiriciliği eğitimlerini tamamlayan 32 kursiyere Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ve Selçuklu İlçe Kaymakamı Eflatun Can Tortop tarafından belgeleri takdim edildi. Proje ile birlikte sertifika almaya hak kazanan mahalle sakinlerine Selçuklu Belediyesi tarafından %50 hibe ile 112 adet arı kovanı ve ayrıca arı desteği sağlanmış oldu.
Eğribayat Mahallesi Selçuklu Belediyesi Sosyal Tesisi’nde gerçekleştirilen programa Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Selçuklu İlçe Tarım Müdürü Tahir Külahcı, Selçuklu Halk Eğitim Müdür Vekili Mustafa Kök, Eğribayat Mahalle Muhtarı Ertan Nazik ve kursiyerler katıldı.

Başkan Pekyatırmacı: “Eğribayat Türkiye’nin en güzel balını üretecek”
Selçuklu Belediyesi’nin kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşların kalkınmasını arttırmaya yönelik Kırsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Müdürlüğümüzü kurduğumuz günden itibaren dış mahallelerimizde tarıma dayalı hayvancılığa dayalı neler yapabiliriz? Üretimi nasıl arttırabiliriz? Ürün çeşitliliğini nasıl arttırabiliriz? Gençlerimizi, kırsal mahallelerimizde daha fazla nasıl tutabiliriz? Kırsaldaki hayatı nasıl zenginleştirebiliriz ve ülke ekonomisine, şehrimizin ekonomisine nasıl daha çok katkı sağlayabiliriz diye sürekli bir araştırma içerisindeyiz. Bununla ilgili Kırsal Hizmetler Müdürlüğümüz hakikaten çok teknik, detaylı ve verimli bir çalışmayı tamamladı. Bunun sonrasında da muhtarlarımızla birlikte bir değerlendirme toplantısı yaptık. Bu toplantı neticesinde de tek tek mahallelerimizde hayvansal ve tarımsal üreticilerle ilgili mevcut durumları tespit ettik. Neler yapılabileceğini öngördük ve bu öngörü doğrultusunda da çalışmalarımıza başladık. İnşallah bugün bu çalışmaların ilk meyvesini alıyoruz. Burada daha önce aracılıkla ilgili bir geçmişin bir kültürün olduğunda öğretmiştik. İnşallah bu kültürü de burada en güzel şekilde hep birlikte yaşatacağız. İnşallah Konya’nın değil, Türkiye’nin en değerli balını, en güzel balını Eğribayatta üreteceğiz. Ben buna inanıyorum. Öncelikle katılımın çok yüksek olmasından dolayı mutluyum. 32 kursiyerimiz burada Halk Eğitim Müdürlüğümüzün desteğiyle eğitimlerini aldılar ve bugün artık 112 adet arı kovanımızı biz üreticilerimize teslim edeceğiz. Selçuklu Belediyemizin katkılarıyla ve yüzde 50 hibe desteğiyle bu kovanlar sahiplerine teslim edilecek ve aracılıkla ilgili faaliyet, üretim faaliyeti Eğribayatımızda başlamış olacak. Bu bir başlangıç. Bu başlangıcı en iyi şekilde yapmayı arzu ediyoruz. Buradaki üretimin en güzel şekilde yapılmasını ve neticelerini de en iyi şekilde elde edilmesini arzu ediyoruz. Ben inanıyorum ki bu başlangıçtan sonra buradaki üretimi gördüğü zaman bütün Eğribayatlı hemşerilerimiz arıcılık ve bal üreticiliği yönünde bizden talepte bulunacaklar. Sadece Eğribayatta değil bütün mahallelerimizde biz arıcılığın geliştirilmesini, bal üretiminin yapılmasını ve en kaliteli balların şehrimizde üretilmesini arzu ediyoruz. Bu noktada yoğun bir talep geleceğinde şimdiden düşünüyorum” dedi. M.SAPMAZ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.