Torku
KARATAY BELEDİYESİ İLAÇLAMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

KARATAY BELEDİYESİ İLAÇLAMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

ABONE OL
Mayıs 19, 2023 11:52
KARATAY BELEDİYESİ İLAÇLAMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Netwifi
Karatay Belediyesi, yaz aylarının yaklaşmasıyla ortaya çıkan sinek ve karasinek gibi haşerelere karşı ilaçlama çalışmalarına başladı. İlaçlama çalışmalarında kullanılan ilaçların Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olduğu dikkat edilen açıklamada, ilaçlama esnasında vatandaşlardan kapı ve pencerelerini kapalı tutmaları gerektiği de kaydedildi.
Karatay Belediyesi, yaz aylarının yaklaşması ve özellikle havaların ısınmasıyla birlikte insan sağlığını tehdit eden haşerelerle mücadele etmek için ilaçlama çalışmalarına başladı.
Karatay Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı 21 personelden oluşan ekipler, gerçekleştirdikleri ilaçlama faaliyetlerini Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı, çevre sağlığı açısından hiçbir yan etkisi bulunmayan ilaçlarla sürdürüyor, Sivrisineklerin ve haşerelerin üreme noktaları olan yerler ile kanalizasyonlardaki uçkun ve larvalarının bulunduğu alanlar, özellikle ve büyük bir titizlikle ilaçlanıyor.
YAZ AYLARI GELMEDEN ERKEN ÖNLEM ALINDI
Konuyla ilgili açıklama yapan Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri, ilçede yaşayan vatandaşların yaz aylarını rahat bir şekilde geçirmeleri için çalışma başlattıklarını söyleyerek; Haşerelere karşı erken önlem alınmasının önemine dikkat çekti.
İlaçlama faaliyetlerinin Karatay’ın tüm mahallelerinde ekolojik dengeye ve diğer canlılara zarar vermeden sürdürüldüğünü belirten yetkililer şunları aktardı; “Yaz ayları gelmeden önce sivrisinek, sinek ve haşere oluşumunun önüne geçilmesi açısından erken dönemde yapılan larva mücadelesi büyük önem taşıyor. Tespit edilen noktalarda veteriner hekimlerimizin kontrolünde Sağlık Bakanlığından onaylı, uluslararası standartlara uygun ilaçlarla belirli bir takvim çerçevesinde Karatay’ın tüm mahallelerinde ilaçlama çalışmasını gerçekleştiriyoruz. Bu yıl ilaçlama çalışmalarında kullanılmak üzere 2.5 ton uçkun ilacı, 1 ton larvasit ve 500 litre de reziduel (uzun etkili) ilaç tedarik edildi. İlaçlama çalışmalarımız 80 mahallenin tamamında sabah 06.00 ile 10.00 ile akşam 18.00 ve 22.00 saatleri arasında haftada 2 kere olmak üzere ULV cihazlı 9 araç ve 21 kişilik personelle yapılacak. Ayrıca hayvancılık yapılan tüm mahalleler ve ilçe genelindeki bütün sulama kanalların da haftada 1 kez olmak üzere larva ilacıyla ilaçlanacak.”
İLAÇLAMA SIRASINDA KAPI VE PENCELERİN KAPALI TUTULMASI GEREKİYOR
Karatay Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri ayrıca, ilaçlama çalışmaları sırasında vatandaşların kapı ve pencerelerini açmasının yanlış olduğuna da vurgu yaptı. Yetkililer, ilaçlama araçlarının anonsunu duyduklarında vatandaşlardan kapı ve pencerelerini kapalı tutması konusunda tedbirlerini almasını istedi. Öte yandan yürütülen ilaçlama çalışmaları, hava şartlarına bağlı olarak, Kasım ayına kadar Karatay’ın tamamında devam edecek. B.ÜNLÜ

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.